Zabawy logopedyczne

Pan Język na spacerze (ćwiczenie mięśni poprzecznych i podłużnych języka, rozciąganie wędzidełka podjęzykowego)

"Wyobraź sobie, że jesteś panem Językiem, który w piękny, słoneczny dzień wybiera się na długi spacer. Najpierw podziwiaj błękitne niebo (przesuwanie czubka języka od wałka dziąsłowego do podniebienia miękkiego), potem piękne wzgórza (przesuwanie czubka języka po wewnętrznej stronie polików). Teraz policz drzewa (liczenie językiem górnych i dolnych zębów), a następnie przyjrzyj się pasącemu się na łące koniowi (kląskanie). Wyciągnij się na zielonej trawie (wysuwanie języka na brodę). Teraz wspinaj się po górach (wyciąganie języka w kierunku nosa). Jesteś na szczycie. Pójdź w lewą, a następnie w prawą stronę (wysuwanie języka w kierunku lewego i prawego ucha) - tu spotykasz pięknego, pręgowanego kotka, który na śniadanie wypił mleko (dziecko, mając szeroko otwarte usta, oblizuje wargi).

Hu, hu, ha! (utrwalanie oddychania brzusznego, wydłużanie fazy wydechowej)

"Zuzia i Jaś bawiąc się na śniegu, zapodziali gdzieś rękawiczki. Pomóż dzieciom i pokaż im, jak rozgrzać zmarznięte ręce. Wykonaj wdech nosem i na jednym wydechu chuchnij trzy razy w dłonie. Powtórz to kilka razy."