Przedszkole Akademickie Uniwersytet Dziecięcy

Kliknij, aby przejść do strony WSG

Gdy dziecko chce zwierzaka...

 

Przed podjęciem ważnej decyzji warto zrobić rachunek zysków i strat. Trzeba dobrze zastanowić się czy chcecie w swoim domu nowego członka rodziny, a jeśli tak to jakiego. Jeśli lubisz zwierzęta, a wybór będzie przemyślany i odpowiedzialny, na pewno się uda.

Trzeba jasno powie­dzieć: radość malucha, któ­ry wreszcie dostanie wymarzo­nego zwierzaka, będzie ogromna, ale twoje będą wszystkie problemy i wydat­ki. Życie dzieci wychowujących się ze zwierzętami jest bogatsze: uczą się to­lerancji, odpowiedzialności, opiekuńczo­ści, szacunku dla świata przyrody. Do­mowe zwierzątko może być prawdziwym przyjacielem - zwłaszcza dla jedynaka, dziecka nieśmiałego, wycofanego, z za­burzeniami emocjonalnymi. Dziecko, które np. karmi świnki morskie, zmienia kuwetę kotu, przygotowuje posiłek psu, czuje się potrzebne i ważne. Wydaje się, że ze wszystkich zwierząt domowych naj­bardziej popularne są psy i koty.

PSY mają bardzo korzystny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dzie­ci. Potrafią mową ciała okazywać pozy­tywne emocje (merdanie ogonem, wdzię­czenie się, radosne poszczekiwanie), co z kolei my, ludzie, odbieramy jako bez­warunkową akceptację. A to dla dzieci bardzo ważne: pies szaleje z radości, gdy dziecko wraca do domu bez względu na to, czy było grzeczne w przedszkolu, czy zalazło dorosłym za skórę. Dziecko czu­je, że pies kocha je bez względu na wszyst­ko. Rodzice maluchów, które wychowu­ją się z psem, twierdzą, ze ich pociechy personifikują swoich czworonożnych przyjaciół, traktują ich niemal jak rodzeń­stwo. Dziecko w tym wieku może już pod naszym okiem szkolić psa, uczyć go pro­stych komend (np. siad, na miejsce), uczyć aportowania. Nie powinno jeszcze samo wychodzić z psem na spacer, ale może towarzyszyć dorosłym i pod ich okiem prowadzić (zwłaszcza niedużego psa) na smyczy. Niewątpliwie ze wszystkich domowych zwierzaków kontakt z psem jest najbogatszy. Aby jednak posiadanie psa było przyjemnością a nie kłopotem, należy nauczyć go odpowiedniego zachowania. Można to zrobić samemu lub z pomocą szkoleniowca albo behawiorysty. Ważny jest także wybór rasy: przyjaznej, łatwo na­wiązującej kontakt z ludźmi, cierpliwej, zrównoważonej (np. labradory, golden retrivery, cavalier king charles spaniele, mopsy, buldogi francuskie, beagle). Pies w domu to także wydatki na szcze­pienia, odrobaczanie, ochronę przed kleszczami, leczenie, karmienie. Co zro­bimy z psem w czasie wyjazdów? Jeśli nie mamy nikogo, kto pod naszą nieobec­ność mógłby się nim zająć, musimy zabrać go ze sobą lub umieścić w hotelu dla psów (ok. 50 zt dziennie). To samo dotyczy kota, ale w tym przypadku ktoś powinien za­mieszkać w naszym domu (koty źle zno­szą zmianę miejsca) lub zaglądać kilka razy dziennie: karmić go, wymieniać żwi­rek w kuwecie, bawić się, itd.

KOT ma opinię zwierzaka mniej wy­magającego niż pies. Owszem, trzeba poświecić mu czas, uwagę i troskę, ale np. dobrze znosi kilkugodzinną samot­ność, gdy rodziny nie ma w domu, co nie zawsze wytrzymują psy. Koty zawsze byty samotnymi łowcami i nie wchodzą w tak liczne interakcje z człowiekiem jak pies. Nie trzeba wyprowadzać ich na dwór, za to trzeba sprzątać kuwetę. Dziecko może bawić się z kotem kocimi wędkami, pi­łeczkami, sztucznymi myszami. Może zmieniać mu żwirek w kuwecie, sypać karmę do miseczek itd.

ŚWINKI MORSKIE (najlepiej nabyć parkę, w utrzymaniu prawie nie ma różnicy, a nie są samotne) to dobry wybór dla wszystkich, którzy mają ograni­czone finanse, niewiele czasu i energii. Potrzebna będzie klatka, w której przynajmniej 2 razy w tygodniu należy wymieniać ściółkę. Trzeba kupować sianko, ziarenka, ale nie są to wielkie koszty. Świnki łatwo żywić w domu marchewką sałatą, owocami. Można je pod kontrolą wypuszczać z klatki, obserwować jak biegają po pokoju, jak podążają jedna za drugą.

KRÓLIK MINIATURKA - jego widok wzrusza i wyzwala czułość nawet u najbardziej rozbrykanego dziecka. Ale królik to nie zabawka, ale towarzysz na nawet 10 lat! Króliki mają wrażliwe organizmy, dość często chorują i wymagają szczepień. W mieszkaniu mogą gryźć kable, znaczyć teren moczem. Nie każdy lubi być noszony, więc może się zdarzyć, że nie zostanie on ulubioną Przytulanką naszego dziecka.

PTAKI I RYBKI - wymagają karmienia, dbania o akwarium czy klatkę, ale kontakt fizyczny z nimi jest znikomy. Głaskanie kota, psa czy króliczka sprawia dzieciom przyjemność, wycisza oraz uspokaja. Pieszczoty lubi większość tych zwierzaków, jeśli tylko nauczymy dziecko jak robić to umiejętnie.

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za stworzonko, które wziąłeś pod swój dach, bez względu na to czy jest to pies czy mała świnka morska.

 

mgr Joanna Madej

 

 

Przedszkole - Wyższa Szkoła Gospodarki